Astăzi, 4 iunie 2026, a sunat ultimul clopoțel pentru cei 166 de absolvenți cantemiriști, care și-au auzit numele strigate la catalog pentru ultima dată, în aplauzele cadrelor militare, diriginților, profesorilor, părinților și în uralele colegilor.
În acordurile Imnului Gaudeamus, printre momentele pregătite de fiecare clasă în parte, printre zâmbte, lacrimi, emoții, discursuri emoționante și îndemnuri pentru viață, cei care, acum patru ani, pășeau timizi pe porțile colegiului au scris o poveste frumoasă.
Nici ploaia nu a vrut să umbrească această zi specială, lasând loc bucuriei și zâmbetelor care au însoțit fiecare moment al festivității.
Fiecare lecție, fiecare provocare, fiecare reușită și fiecare vis împărtășit au alcătuit mozaicul unei generații care va rămâne pentru totdeauna parte din spiritul Cantemirului.
Au fost lacrimi care au strălucit asemenea unor diamante în lumina începutului și clipe care vor rămâne vii în suflete mult timp de acum înainte.
În această zi, aripile s-au desfăcut larg către viitor pentru că dincolo de porțile colegiului începe călătoria fiecăruia, cu propriile vise, propriile provocări și propriile izbânzi.
În șuvoiul de urări și trăiri unice, absolvenții Promoției 2026 „Constantin Brâncuși” și-au luat rămas-bun de la anii adolescenței și au pornit cu încredere spre un nou capitol al vieții.
Cu emoție în suflet și speranță în priviri, suntem siguri că vor duce mai departe valorile care le-au călăuzit pașii: onoarea, respectul, disciplina, performanța, responsabilitatea, camaraderia și curajul.
Zburați încrezători, dragi absolvenți! Cerul nu este liimita, ci doar începutul.
Mult succes la examene și în viață!
















