dec. 092019

Atleții cantemiriști au obținut opt medalii, dintre care patru de aur la ștafetă 4x400m J2, trei de argint și una de bronz,  la  Competiția Cupa de Iarnă S, T, J1, J2, J3, M, desfășurată, în acest weekend, la Complexul Sportiv ”Lia Manoliu” din București. Distincțiile sunt cele care le încununează liceenilor militari munca și efortul constant pentru performanță.

Sub atenta îndrumare a prof. Gianin Stanciu, cantemiriștii au reușit și în acest an să exceleze în cadrul întrecerilor la care s-au aliniat unii dintre cei mai buni atleți, unii dintre ei de la licee cu program sportiv.

Elev caporal Mihăiță Neagu a punctat la trei dintre probele competiției, reușind să se claseze pe locul I cu ștafeta la 4×400 m J2, dar și la individual în proba de 800 m J2, unde a obținut medalie de argint, precum și în proba de 400m J2, fiind distins cu bronz.

Ștafeta 4x400m J2 a fost compusă din sportivii: Mihăiță Neagu, Robert Marcu, Viorel Sima și Răzvan Popa. Cei patru atleți au reușit să se impună și să-și adjudece medalia de aur.

Elevii caporal Rareș-Andrei Păuna și Vlad Popa au concurat excelent, cucerind fiecare câte o medalie de argint la săritura în înălțime, unde au înregistrat recorduri personale.

Clasări în apropierea podiumului au mai reușit elevii: caporal Luca Cojanu, locul IV, și fruntaș Radu Aciobăniței, locul V, la aruncarea greutății.

Felicitări tuturor și mult succes în competițiile viitoare!