sept. 242019
 

Liceenii militari s-au impus, în weekend, la orientare sportivă, în cadrul Trofeului Silva, în cele două etape, desfăşurate în judeţul Prahova: sprint prin pădure şi proba de lungă distanţă, unde s-au aliniat la start numeroşi competitori din toată ţara. La general, echipa Colegiului Naţional Militar „Dimitrie Cantemir” a obţinut cel mai mare punctaj, clasându-se pe locul I, într-o competiţie dificilă care a implicat pregătirea fizică şi tehnico-tactică, după cum a afirmat antrenor Victoria Buzoianu.

„Un rezultat pentru care am muncit foarte mult şi care se datorează în special doamnei profesoare care ne antrenează cum ştie mai bine şi ne mobilizează în număr foarte mare. Ţin să îmi felicit colegii pentru seriozitatea de care au dat dovadă în pregătire şi pentru implicare”, a spus elev fruntaş Teodor Giurgică.

Atât fetele, cât şi băieţii s-au evidenţiat prin inteligenţă, perspicacitate, curaj, dăruire şi o foarte bună pregătire fizică, toate aceste calităţi, dobândite în timp, fiindu-le necesare pentru un loc pe podium, acolo unde ajung numai cei care muncesc şi sunt pasionaţi de acest sport de anduranţă şi de natură.

Performanţele fiecăruia în parte sunt subliniate de trofeul şi multitudinea de medalii obţinute, dar şi de pregătirea temeinică realizată sub atenta îndrumare a antrenoarei Victoria Buzoianu, care a dus spre succes generaţii întregi de cantemirişti.

Spiritul de observaţie şi abilitatea de a lua decizii rapide sunt definitorii în această disciplină sportivă, care-i ajută, mai departe, pe elevi, în parcursul lor spre cariera militară.

Felicitări tuturor şi mult succes în competiţiile viitoare!

Rezultate:

Sprint prin pădure – Etapa I:

Elev fruntaş Gabriel Florea, categoria sub 16 ani, medalie de aur;

Elev caporal Andreea Mitrache, categoria sun 18 ani, medalie de aur;

Elev caporal Alexandru Breazu, categoria sub 18 ani, medalie de aur;

Elev fruntaş Cornel Constantin, categoria sub 16 ani, medalie de argint;

Elev fruntaş Andrei Caracudă, categoria Open, medalie de argint;

Elev caporal Ştefan Stângă, categoria sub 18 ani, medalie de argint;

Elev Andrei Anghel, categoria sub 14 ani, medalie de bronz;

Elev Andrei Codreanu, categoria Open, medalie de bronz;

Elev fruntaş Simina Ilie, categoria sub 16 ani, medalie de bronz;

Elev fruntaş Alina Constantin, categoria sub 18 ani, medalie de bronz;

Elev fruntaş David Stanciu, categoria sub 16 ani, medalie de bronz;

Elev fruntaş Teodor Giurgică, categoria sub 20 de ani, madalie de bronz;

Elev caporal Alexandru Micu, categoria sub 18 ani, medalie de bronz;

Elev sergent Alexandra Ciociu, categoria sub 18 ani, medalie de bronz;

Proba de lungă distanţă – Etapa a II -a:

Elev plutonier Daria Ion, categoria sub 18 ani, medalie de aur;

Elev caporal Alexandru Breazu, categoria sub 18 ani, medalie de aur;

Elev sergent Alexandra Ciociu, categoria sub 18 ani, medalie de argint;

Elev caporal Ştefan Stângă, categoria sub 18 ani, medalie de argint;

Elev fruntaş Gabriel Florea, categorie sub 16 ani, medalie de argint;

Elev fruntaş Teodor Giurgică, categoria sub 20 de ani, medalie de argint;

Elev caporal Alexandru Micu, categorie sub 18 ani, medalie bronz.

Elev fruntaş Simina Ilie, categoria sub 16 ani, medalie de bronz;

Elev fruntaş Alina Constantin, categorie sub 18 ani, medalie de bronz;

 Posted by at 1:20 pm
Gravityscan Badge